تری اتانول آمین

برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات با ما تماس بگیرید.

:

تولید کننده ایران
نام های دیگر TEA
حداقل سفارش
قیمت تماس بگیرید

معرفی محصول

تری اتانول آمین ماده ای است که از واکنش بین آمونیاک و اتیلن اکسید بدست می آید. تری اتانول آمین فراریت کمی در دمای اتاق دارد و رطوبت گیر و بویی شبیه به آمونیاک دارد که بسته به دما و درجه خلوص آن می تواند به صورت جامد یا مایع وجود داشته باشد.

کاربردهای تری اتانول آمین:

صنعت شوینده: تری اتانول آمین در فرمولاسیون انواع مختلفی از شوینده ها از جمله شوینده های البسه و ظرفشویی، چربی زدا، پاک کننده های چندمنظوره و ضد عفونی کننده ها کاربرد دارد. همچنین تری اتانول آمین می تواند به عنوان ماده قلیایی برای دودسیل بنزن سولفونیک اسید که منجر به تشکیل نمکی معدنی که در آب بیشتر از سولفونیک اسیدی که با سدیم هیدروکسید خنثی شده است، محلول است استفاده شود تا در فرمولاسیون مایعات ظرفشویی برای بهبود نقطه ابری و پایداری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد تا دیگر نیازی به هیدروتوپ هایی مانند اوره نباشد. تری اتانول آمین شویندگی خوبی فراهم می کنند و همچنین از بازنشینی مجدد چرک در حین شستشو جلوگیری می کنند.

تری اتانول آمین برای خنثی کردن اسیدهای چرب زنجیره بلندی همچون لوریل، ریسینولئیک اسیدها، اولئیک اسیدها و استئاریک اسیدهای که صابون تری اتانول آمینی که در فرمولاسیون شوینده هایی بر پایه صابون در آب با تاثیر امولوسیفایری محلول است را ایجاد می کند و در گندزداهایی که بر پایه روغن شفاف کاج هستند موجب ارتقاء اثر بلومینگ زمانی که ضدعفونی کننده در آب رقیق می شود، خواهد شد.

از آنجایی که تری اتانول آمین باز ضعیفی است، این ماده می تواند به عنوان ماده خنثی کننده در فرمولاسیون شامپوهای کارواش، واکس های جلادهنده، چربی زدا، شوینده های غیرخورنده، مایعات لباسشویی و شوینده های چندمنظوره استفاده شود.

صنعت کشاورزی: تری اتانول آمین به عنوان ماده خنثی کننده برای امولوسیفایرهای آنیونی استفاده می شود. این ماده می تواند برای تهیه ترکیبات کشاورزی بدست آمده از ۴،۲-دی‌کلروفنوکسی‌استیک اسید و سنتز گلیفوسات استفاده شود.

عملیات های گاز: از اتانول آمین ها می توان برای بررسی گاز طبیعی و رسوبات نفتی گاز در جذب کربن دی اکسید استفاده کرد.

افزودنی سیمان: اتانول آمین ها به عنوان ماده کمکی در بتون استفاده می شود. تری اتانول آمین رقیق سرعت سفت شدن بتن را بیشتر می کند در حالی که تری اتانول آمین غلیظ اثری برعکس دارد و موجب کند شدن فرآیند سفت شدن بتن می شود.

سایر کاربردهای تری اتانول آمین: تری اتانول آمین می تواند در فرمولاسیون محصولات دارویی، عامل پخش کننده در چسب ها، آدامس، لاتکس، تسریع سفت شدن پلاستیک، بازدارنده خوردگی، تنظیم کننده پی اچ، حدواسط سنتزی، لاک و الکل، رنگ، واکس و ماده پلیمری کننده و کاتالیست رزین های پلی اورتان استفاده شود.

شرایط نگهداری: از آنجایی که این ماده رطوبت گیر است، پیشنهاد می شود این ماده درون بشکه هایی تحت نیتروژن ذخیره شود تا از تیره شدن محصول در برابر هوا جلوگیری شود. برای ذخیره کردن تری اتانول آمین پیشنهاد می شود از بالک های استیل ضد زنگ 316 یا 304، مجهز به کویل حرارتی بخار یا آب برای نگهداری محصولات در دمایی بالاتر از نقطه جامدشدنشان استفاده شود.

سایر انواع اتانول آمین عبارتند از دی اتانول آمین و مونو اتانول آمین. از دی اتانول آمین نیز در تهیه لورامید یا همان کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید استفاده می شود.

ذخیره تری اتانول آمین درون بشکه های بدون پوشش کربن استیلی می تواند بر روی رنگ محصول تاثیر بگذارد که در اثر ناخالصی آهن به رنگ زرد در می آید. بشکه هایی با پوشش رزین اپوکسی و محافظت شده با فایبرگلاس ممکن است به دلیل قلیائیت آمین خورده شوند.

نام های دیگر

 Triethanolamine
 TEA
 Triethylolamine
 2,2′,2″-Trihydroxytriethylamine
 Trihydroxytriethylamine
 Trolamine
 Triethanolamin
 Tri(hydroxyethyl)amine
 Tris(hydroxyethyl)amine
 Tris(2-hydroxyethyl)amine
 Triethanolamin-NG
 Nitrilo-2,2′,2″-triethanol
 2,2′,2″-nitrilotriethanol
 2,2′,2″-nitrilotrisethanol

تری اتانول آمین گروهی از اتانول آمین ها است که دارای ترکیبی از خواص آمین ها و الکل ها است.

تری اتانول آمین اغلب به شکل مایعی بی رنگ یا زرد رنگ با بویی شبیه به آمونیاک است.

تری اتانول آمین بیشتر در شوینده ها، محصولات مراقبت شخصی و نساجی استفاده می شود. این ماده همچنین در سایر صنایع از جمله، چسب سازی، محصولات کشاورزی، افزودنی بتن و عملیات گازی، صنایع لاستیک و فوم های اورتان کاربرد دارد. از این ماده همراه با تگزاپن و اسید سولفونیک در انواع فرمولاسیون شوینده ها استفاده می شود.

تماس با تری اتانول آمین ممکن است منجر به تحریک خفیف تا شدید چشم شود. تماس کم با پوست معمولا خطری به همراه ندارد اما در صورت تماس مکرر ممکن است تحریک و سوختگی پوست ایجاد شود.

تماس کم با بخارات تری اتانول آمین در دمای اتاق به دلیل فراریت کم این ماده، معمولا خطرناک نیست. این محصول در صورتی که بلعیده شود، سمیت بسیار کمی دارد.

برای مقادیر کمی از تری اتانول آمین اگر بلعیده شود خطرات کمی دارد، اما مقادیر زیاد آن می تواند منجر به جراحت شود.

تری اتانول آمین محلول در آب و زیست تخریب پذیر است. تری اتانول برای موجودات زنده آبزی عموما بی خطر است. هرچند مقادیر زیاد تری اتانول آمین در صورتی که در طبیعت رها شود، می تواند پی اچ منابع آبی را افزایش دهد که در این صورت ممکن است برای موجودات آبزی خطرناک باشد.

تری اتانول آمین تحت شرایط نگهداری مناسب پایدار است ولی درصورتی که در دمایی بالاتر از دمای پیشنهادی نگه داری شود، ممکن است محصول تجزیه شود. تری اتانول آمین زمانی که رطوبت گیرد، خورنده است. از تماس با رطوبت، نیتریت ها، اسیدهای قوی، اکسیدکننده های قوی، حلال های معدنی و هیدروکربن های هالوژنی باید جلوگیری شود.

تری اتانول آمین می تواند با اسیدها واکش دهد تا نمک یا صابون تشکیل دهند یا حتی می توانند استرهایی که معمولا به عنوان طعم دهنده های مصنوعی و اسانس هستند را ایجاد کنند.

در صورتی که تری اتانول آمین در محیط زیست ریخته شود برای جلوگیری از آلودگی خاک و آبهای سطحی و زیرزمینی باید از خاک جاذب خشک استفاده کرد تا مواد شیمیایی ریخته شده را جذب کند و سپس محیط با آب شسته شود. برای این کار باید از تجهیزات محافظتی مناسب استفاده شود.

برای تمیز کردن تری اتانول آمین در مقادیر زیاد باید ابتدا جلوی نشتی گرفته شود و از رفت و آمد کارگران غیرضروری جلوگیری شود.  از ورود هر چه بیشتر مواد شیمیایی در خاک یا راه آب ها و فاضلاب ها باید جلوگیری شود. مواد ریخته شده را در بشکه هایی بلااستفاده پمپ کنید.

در صورت احتراق، کارکنان از محل دور شوند و سپس برای خنک کردن بشکه هایی که در معرض آتش هستند و نواحی تحت تاثیر آتش از آب استفاده کنید تا وقتی که آتش خاموش شود. در صورتی که آتش در حال پیشروی بود، بشکه ها را جابجا کنید. جریان آب را مستقیما بر روی آتش نریزید زیرا ممکن است موجب پخش آتش شود. حتما از لباس های مخصوص برای این کار استفاده کنید.

تماس با چشم: تماس تری اتانول آمین 98 درصد ممکن است موجب تحریک چشم شود ولی آسیب به قرنیه بعید است. تری اتانول آمین حاوی 11-15 درصد دی اتانول آمین می تواند موجب تحریک شدید چشم یا آسیب قرنیه ای شدید شود.

تماس با پوست:

تری اتانول آمین 98 درصد: تماس کم موجب تحریک پوست نمی شود اما تماس مکرر می تواند منجر به تحریک و حتی سوختگی شود. در صورت تماس طولانی مدت تری اتانول آمین با پوست، احتمال جذب مواد شیمیایی مضر در پوست بعید است. در برخی افراد تماس پوستی با تری اتانول آمین می تواند موجب واکنش آلرژیک شود.

تری اتانول آمین حاوی 11-15 درصد دی اتانول آمین: تماس بلندمدت تری اتانول آمین مخلوط می تواند موجب تحریک پوست و قرمزی موضعی شود. تماس مکرر می تواند موجب سوختگی پوست شود. علائم آن می تواند شامل درد، قرمزی موضعی شدید و آسیب به بافت باشد. در صورت تماس طولانی مدت تری اتانول آمین مخلوط با پوست، احتمال جذب مواد شیمیایی مضر در پوست بعید است. در برخی افراد تماس پوستی با تری اتانول آمین می تواند موجب واکنش آلرژیک شود.

استشمام: استشمام تری اتانول آمین به دلیل فراریت کم آن در دمای اتاق، خطرناک نیست.

مشخصات محصول

نام انگلیسیTriethanolamine / TEA
ظاهرمایع مایع زرد کم رنگ
Cas Number102-71-6
فرمول مولکولیC6H15NO3
HS Code29221300
جرم مولکولی149

آنالیز محصول

پارامترمقدارواحد
خلوصحداقل 85درصد وزنی
مقدار مونواتانول آمینحداکثر 0.5درصد وزنی
مقدار دی اتانول آمینحداکثر 15درصد وزنی
رنگحداکثر 50هیزن
درصد آبحداکثر 0.2درصد وزنی

کاربردها

 • روان کننده ها
 • صنایع شوینده
 • تولید رنگ
 • صنایع نساجی
 • تصفیه آب

بسته بندی

 • بشکه 230 کیلویی
 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات

مقالات